Want the latest Nutrisystem Deals?

Just enter your email address below and we'll send you secret Nutrisystem deals every month.
Email

My question is I have a question about Nutrisystem diet? Looking forward for any response. Second question.. I joined the community a while back but never started Nutrisystem unfortunately because of the cost..

It looks like on the regular plan they have raised the price, and also come up with the new "flex" plan that is more affordable. What is the deal with this? 20 days of food doesn't seem like enough and it looks like it's missing one of the daily snack foods. Is that correct?.

Anyhow, I was wondering if anyone is doing the flex plan? It's attractive because of the price but seems like it would be easy to stumble since you don't get food for the weekends..

Also, do they still have the buddy system where you can save money on your first order?..

asked Apr 21 at 12:51

Shaun's gravatar image

Shaun
19


I would like to know the answer too. Anyone here know what is the right answer to your question. I'll do some poking around and get back to you if I find an anything. You should email the people at Nutrisystem as they probably can answer it..

answered Apr 21 at 12:58

Liliana
's gravatar image

Liliana
1856

The Flex men's package has two snack entrees a day, one listed as snack the other listed as dessert. The Flex men's silver has one snack entree a day. That explains the price difference. The idea of the Flex package is for 2 days a week, either all at once or spread out the week, you supply your own equivalent foods to equal a normal Nutrisystem meal..

Its given in portion amounts with check boxes in the planner so.

That a dinner would be:.

2 fat servings.

4 protein servings.

2 vegetable servings (with 1 tablespoon fat-free dressing if desired).

1 carbohydrate serving.

1 fruit or vegetable serving.

A snack would be a fruit serving + a dairy or protein serving.

A dessert would be a carbohydrate serving + a dairy or protein serving.

I don't know if the buddy bucks can be applied to the flex package...

answered Apr 21 at 14:28

Gabriel's gravatar image

Gabriel
1815

Flex? I don't know. But mind going back to the "NS costs a lot" angle?.

Curious to see if you really figured out in detail how much you spend on food each month. Granted, everyone's spending pattern is different, but when I was trying to decide about NS, it took me <30 min with a pencil, pad, and calculator to determine that I would actually SAVE money on NS. In my case, saving close to $150 a month, even after adding $140 of supplemented food (dairy, bread, veg) to the $300 I undoubted indirectly give to Marie Osmond and the Golic brothers..

Your page says you do (or used to) eat a lot of junk food. Me too. And as we all know, that can be the most expensive kind..

As for this pencil, paper, calculator test....

A. Let's say you did that, and you figured you wouldn't be saving..

B. And let's say you did that, and you wouldn't even be breaking even..

C. And let's say you did that, and that somehow you figured that your normal food spending, junk food included, is miraculously somehow under $300 a month, which means that on NS, you'd actually be spending maybe $100 more a month than you used to. Wouldn't it be worth it if it works? If you get healthier, and get to do more things, or maybe get off meds, or sleep better, live better, live longer? Wouldn't that be worth more than most things we spend over $100 a month on?.

And while I'm reacting to your comments, mine above aren't specifically at or with you personally. Just trying to throw two cents in. Because, maybe it's just me, but I really don't understand the whole "NS costs too much" thing..

...

answered Apr 21 at 14:34

Jeremy's gravatar image

Jeremy
2561

When I say it costs too much, keep in mind that I'm married with 2 children. I know we're not spending 300 dollars a month per person in food..

So I have to justify spending 300 (actually the price I saw was 366 for the regular plan) on myself and then spend even more so my wife and kids can eat..

It looks like the flex plan was 220 I think. So maybe I could do that and try not to go hog wild on the flex days when I don't eat Nutrisystem food...

answered Apr 21 at 14:37

Khloe
's gravatar image

Khloe
4981

I will guarantee you that I've spent way less on food since I started Nutrisystem than I did before. Just from not eating out as much, I've saved a fortune. We only eat out about once a month now compared to 8+ time a month before. A typical restaurant tab before Nutrisystem with drinks, wine and tip would run a minimum of $75. And I'm not even counting the fast food, pizzas and chinese food deliveries!.

You are obviously in a different situation than I was though...

answered Apr 21 at 15:34

Kailyn
's gravatar image

Kailyn
2963

I clearly didn't get my point across. I'll try again..

How much does it cost YOU per month for food. Your health and life happiness is worth the time to sit down and honestly figure it out. Your slice of the supermarket bill, your share at a restaurant, drive through fork overs, coffee and a donut, everything..

NS charges me $302 on the nose. I don't get any discounts I'm aware of..

...

answered Apr 21 at 16:21

Kellen's gravatar image

Kellen
2655

I really like what BobMooney said - the IMPACT on your whole family will be amazing. I was at 302 and even with the 1.5 hours of outside work taking care of our animals (horses, cats etc.) I was getting in bad shape and headed down hill - ALL BECAUSE OF MORBID OBESITY. The difference in my life expectations and daily joy are nothing short of a miracle - I wouldn't trade what I have for a winning lottery ticket! Do yourself a favor and count up the extra earning power, extra life, better quality of life and the impact of a healthy lifestyle for your entire family. Any way you slice it this miracle is a BARGAN!!!! It would be worth almost anything to have what I now have - and like most others here - I've actually saved a BUNCH...

answered Apr 21 at 17:51

Madeleine
's gravatar image

Madeleine
1794

I too am married and have 2 children. However, after adding up all the costs of the Nutrisystem food and add ins, we really only spend about 100 - 150 more a month on groceries. The family sees a benefit in this as well as they are eating more veggies, salads etc. There isn't as much junk in the house for them to eat so they are eating better also..

It might be more money, but in the long run, it is much better for my health and I will live long enough to walk my daughter down the aisle when she get's married. Lord willing, I might even have enough time to play with my future grandchildren and tell them how important it is to eat right..

I'm just sayin...

answered Apr 21 at 19:26

Caroline
's gravatar image

Caroline
542

Tell me, how does it feel to drop 100 pounds? Do you really feel like you have a lot more energy?.

I can remember when I was in my teens I could leap up stairs. Not 2 at a time but 3 at a time. Now I'm so fat I go up one flight of stairs and I'm breathing hard...

answered Apr 21 at 19:49

Imani
's gravatar image

Imani
2538

I ordered my first BBB..

I didn't go with the flex plan. I chose the regular plan..

This is not going to be easy. But I'm tired of being a lard @$$...

answered Apr 21 at 20:57

James's gravatar image

James
2455

Awesome....

Follow the plan and drink the water....

I can't speak for losing 100 pounds (but I'm on the way).

After 69 pounds I feel an amazing amount of extra energy..

I have bad knees and was pushing the need for knee replacements. Now stairs are really no problem...and I can run two miles on the eliptical trainer in less than 30 minutes. You will be stunned at how much better you feel after you've dropped that much weight..

Good luck to you!..

answered Apr 21 at 21:59

Jake's gravatar image

Jake
767

I guess I should go ahead and run to the store and stock up on water and try to get used to it before the BBB arrives...

answered Apr 21 at 22:52

Ciara
's gravatar image

Ciara
4129

Yep...and get used to frequent bathroom trips to get rid of that water once you're done with it..

Now, if I don't drink at least 2 liters or so in a day I feel "off".....

answered Apr 21 at 22:53

Aileen
's gravatar image

Aileen
4165

You made the right decision. The money you will actually save will surprise you, if not now, then in the future with lower health care costs. I sound like a Geico commercial...

answered Apr 21 at 23:03

Amy
's gravatar image

Amy
692

Your answer
toggle preview

Follow this question

By Email:

Once you sign in you will be able to subscribe for any updates here

By RSS:

Answers

Answers and Comments

Markdown Basics

  • *italic* or __italic__
  • **bold** or __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "title")
  • image?![alt text](/path/img.jpg "title")
  • numbered list: 1. Foo 2. Bar
  • to add a line break simply add two spaces to where you would like the new line to be.
  • basic HTML tags are also supported

Tags

× 83
× 83
× 83
× 83
× 98
× 98
× 98
× 81
× 81
× 81
× 81
× 81
× 81
× 81
× 81
× 91
× 91
× 91
× 91
× 83
× 83
× 83
× 83

powered by OSQA